Medezeggenschap en AI

Kunstmatige intelligentie (AI) is niet langer toekomstmuziek, maar een realiteit in steeds meer organisaties. Van het gebruik van Chat-GPT tot geautomatiseerde besluitvorming en van data-analyse tot ‘kunstmatig roosteren’: AI verandert de manier waarop we werken en samenwerken in rap tempo.

Wat betekent dit voor medezeggenschap? Welke vraagstukken komen er op de ondernemingsraad af? Hoe zit het eigenlijk met de WOR en AI? En, niet onbelangrijk: hoe kunnen de leden de mogelijkheden van AI benutten voor het OR-werk?

Tijdens de themadag MEDEZEGGENSCHAP EN AI worden al deze vragen beantwoord en ga je direct zelf aan de slag.

Programma

De ochtend gaat over AI EN MEDEZEGGENSCHAP. We besteden aandacht aan de invloed van AI op en in het werk en de rol van de medezeggenschap hierbij.

We beginnen met een korte inleiding over AI en gaan daarbij in op de toenemende rol van AI op de werkvloer en in de bedrijfsvoering. Daarna staan we stil bij de (nieuwe) vraagstukken die daardoor ontstaan. Je kunt daarbij denken aan AI-beleid, vertrouwelijkheid, privacy, andere invulling taken/verantwoordelijkheden of verdringing van werk dat door medewerkers wordt gedaan.  Maar denk bijvoorbeeld ook aan ethische vraagstukken waar een organisatie zich toe moet verhouden.

Vervolgens gaan we in op de rol van de ondernemingsraad bij deze ontwikkelingen. Wat zijn de bevoegdheden van de ondernemingsraad? Hoe kan de ondernemingsraad grip en zicht krijgen op deze ontwikkelingen in de organisatie en hoe zorg je dat je hierover het gesprek goed aangaat.

In het verlengde daarvan gaan we in op bijzondere aandachtspunten voor de ondernemingsraad bij de invoering van AI in de organisatie.

We kijken ook vast naar de mogelijkheden om AI te gebruiken voor het medezeggenschapswerk. Omdat daar in de middag uitgebreid aandacht aan besteed wordt, zal dit in de ochtend kort aangestipt worden. We geven wel relevante aandachtspunten mee.

Aan het einde van de ochtend kijken we naar de AI-Act en de betekenis daarvan voor de organisatie.

In de middag wordt een praktijkgerichte workshop Chat GPT of Co-Pilot verzorgd. Deze workshop verzorgen we samen met De AI Workshop. De Workshop is helemaal op maat gemaakt voor het medezeggenschapswerk en de mogelijkheden voor de OR.

Aan het einde van de middag maken we de cirkel rond door nog eens stil te staan bij de bijzonderheden van het gebruik van AI voor het werk van de ondernemingsraad. In de middag zijn er namelijk ongetwijfeld nieuwe inzichten en vragen naar boven gekomen.

Door de opbouw van de workshop is deze interessant voor alle leden, ongeacht hun ervaring met AI.

Praktische informatie

De themadag is als maatwerk te boeken. Het is ook mogelijk om de dagdelen los te boeken. Afhankelijk van uw vraag en groepsgrootte maken we een offerte op maat. We bespreken in de voorbereiding uiteraard de bijzonderheden van uw situatie en maken de dag geheel op maat.

Meer weten?

Wilt u meer weten over deze themadag, neem dan contact op met Corinne Theloosen, via ctheloosen@stavoor.nl of 06 – 22 52 91 08

Naast deze themadag kunnen we AI-vragen voor medezeggenschap op maat oppakken. U kunt hiervoor ook contact opnemen.