Historie van Stavoor

 

Stavoor Groep is ontstaan op 1 januari 2001 uit een fusie tussen Stichting Integraal en Reliëf. Integraal is ontstaan op 1 januari 1999 uit een fusie tussen Guldenberg Opleidingen en Allardsoog-Hunneschans.

 

Allardsoog was de eerste volkshogeschool in Nederland. Al in 1921 (!) richtte Jarig van der Wielen het buurtwerk op in Bakkeveen. Hij organiseerde praatavonden voor de turfstekers die in die tijd werkten in Zuid-Oost Friesland. Dit buurtwerk groeide uit tot de eerste volkshogeschool van Nederland. Allardsoog fuseerde later vorige eeuw achtereenvolgens met volkshogeschool 't Oldorp, volkshogeschool Hunneschans te Uddel en vormingscentrum De Marnewier.

 

Guldenberg werd in 1966 opgericht door het bestuur van de Nederlandse Orde der Jezuïeten, in een poging om de tanende Katholieke retraitetraditie nieuw leven in te blazen. Er werd een modern gebouw opgetrokken in de bossen van Helvoirt dat een trefpunt moest zijn voor hen die alleen of met anderen (verloofde, echtgenote, collega's, gespreksgroep of vereniging) wilde ingaan op de vragen van het leven en 'van deze tijd' (maatschappelijk, kerkelijk, wetenschappelijk of cultureel). Het moest gelegenheid bieden voor "informatie, gesprek en bezinning aan een ieder, ongeacht zijn plaats in de maatschappij, zijn confessie of nationaliteit", aldus de oprichtingsstatuten. De stichting Guldenberg beheerde Conferentiehotel Guldenberg en het opleidingsinstituut Guldenberg Opleidingen, dat door de jaren heen is aangesterkt met Stichting Volkshogeschool Noord-Brabant in Oisterwijk (1986), Vormingscentrum voor Jeugdigen 'Wormdael' te Sittard (1989) en Stil Consulting 's-Hertogenbosch (1996).

 

Reliëf is in 1992 ontstaan uit de fusie tussen Vormingscentrum Den Alerdinck te Laag Zuthem en Fuga, centrum voor initiatieven in arbeid en organisatie te Barchem. Beide organisaties hadden en lange traditie in het Volkshogeschool- en Vormingswerk. De doelgroepen ontwikkelden mee in de maatschappelijke ontwikkelingen. Waren eerst vooral jeugdige arbeiders in de fabrieken in de omgeving de belangrijke doelgroep, later werden dat deelnemers uit de vredesbeweging en de vrouwen- en homo-emancipatie. Het laatste decennium waren vooral vrijwilligersorganisaties van diverse allochtone groeperingen de belangrijkste doelgroep voor dat deel van Reliëf dat zich richtte op het trainen van vrijwilligers. Daarnaast hebben trainingen en begeleiding van ondernemingsraden in alle mogelijke branches altijd een groot aandeel in het pakket van Reliëf gehad. Stichting Reliëf had twee eigen conferentiecentra, te weten Den Alerdinck in Laag Zuthem en Het Witte huis in Borne.